Planowana Inwestycja

Nieruchomość zostanie w całości zagospodarowana na potrzeby Centrum Polskich Wynalazków i Innowacji. Poszczególne jej części odpowiadać będą innym elementom planu.

Część parterowa (800 mkw) obejmie wystawę prezentująca wybranych polskich naukowców i opracowane przez nich wynalazki lub innowacje. Na pierwszym piętrze (800 mkw) znajdą się z kolei wielofunkcyjne sale wykładowe, w których będą odbywać się szkolenia i inne wydarzenia edukacyjne. Koncepcja architektoniczna drugiej kondygnacji nie jest jeszcze dokładnie opracowana.

Miejsce: Zamek w Ratnie Dolnym
Działka nr.ewid. 42/9 oraz 42/8
Powierzchnia: 114500 m2

Wieża obronna zostanie przebudowana na wieżę widokową. Z punktu obserwacyjnego widać północną część Parku Narodowego Gór Stołowych. Warto dodać, że wydano już wszystkie decyzje administracyjne niezbędne do rozpoczęcia tam prac.

Plan przewiduje też utworzenie części noclegowo-gastronomicznej. Całość mieścić się będzie w Oficynie (podpiwniczny budynek o trzech kondygnacjach naziemnych i drewnianych stropach). Piętro i poddasze pomieści nawet 18 dwuosobowych pokoi.

Inwestycja obejmuje tereny zielone, w tym staw (9500mkw) oraz park (40000mkw). Polana (5000 mkw) będzie stanowić przestrzeń na pikniki naukowe i wydarzenia plenerowe. Mauzoleum zostanie jedynie odrestaurowane i zachowa pierwotną funkcję. Budynek zostanie wyposażony w tablicę nazwisk wszystkich polskich wynalazców i naukowców opisanych w źródłach historycznych.

Budowa CNPW zostanie podzielona na następujące etapy:

ETAP I – Zamek Ratno Dolne

2023 – Renowacja dachu, stropów, okien i odwodnienie: 4 mln zł
2024 – Instalacje wewnętrzne i wykończenie: 4 mln zł
2024 – Wyposażenie w ekspozycje i materiały edukacyjne: 3 mln zł

ETAP 2 – Folwark. Zaplecze noclegowe i laboratoria

2025/2026 – Adaptacja budynków na cele noclegowe 18 mln zł
2025/2026 – Adaptacja budynków na cele R&D – 12 mln zł